Istorie Ianuarie 13, 2013

Biserica Sf. Arhangheli Mihail şi Gavriil din localitatea Victoria, com Hlipiceni, jud. Botoşani, a fost sfinţită la data de 11 noiembrie 1979 de către Înalt Prea Sfinţitul Adrian, Mitropolit, pe atunci, al Moldovei şi Sucevei.

Această Biserică a fost transferată  din parohia Lehneşti, aceasta din urmă,  desfiinţată fiind  în urma costrucţiei barajului de la Stânca Costeşti şi reconstruită, astfel,  în parohia noastră.

Construcţia Bisericii s-a realizat cu ajutorul acordat de Sfânta Mitropolie şi cu contribuţia şi munca voluntară a credincioşilor îndemnaţi de preotul paroh de atunci, părintele Aurel Zvâc.

Lucrările de construcţie au început în anul 1976 şi au fost duse la bun sfârşit în mai puţin de 3 ani.

Preoţi slujitori:

-         Pr.  Zvâc Aurel  - trecut la cele veşnice

-         Pr. Stejar Vasile

-         Pr. Marciuc Petru

-         Pr. Agape Ciprian – actualul preot numit paroh în anul 2002 din încredinţarea Prea Fericitului Părinte Patriarh Daniel, pe atunci Mitropolit al Moldovei şi Bucovinei

Lucrări mai importante în Sfînta Biserică în timpul păstoririi actualului preot paroh:

-         montarea unei catapetesme noi din stejar sculptat

-         realizarea unui sistem nou de încălzire a Bisericii ( radianţi cu infraroşu )

-         montarea geamurilor şi uşilor termopan

-         dotarea Bisericii cu obiecte şi veşminte liturgice noi

Proiecte de viitor:

-         pictarea Bisericii